Aģē turpinās mākslīgās mitrzemes būvniecība

Projekta ietvaros vairākas no aktivitātēm ir saistītas ar difūzā piesārņojuma ierobežošanas pasākumiem. Šie pasākumi ietver gan ūdens kvalitātes stāvokļa noteikšanu, gan lauksaimnieciskās un mežsaimnieciskās darbības ietekmes novērtējumu uz riska ūdensobjektiem,  kā arī  rekomendāciju un tehnisko risinājumu sagatavošanu praktisku ūdens kvalitātes uzlabošanas pasākumu ieviešanai ūdensteču sateces baseiniem, kuros novērotas paaugstinātas slāpekļa un fosfora savienojumu koncentrācijas. Tālākie projekta pasākumi paredz šo risinājumu ieviešanu dabā – projekta demonstrējumu objektos izbūvējot zaļās un zilās infrastruktūras elementus.

Vienā no šiem riska ūdensobjektiem – Aģes upē, dažādi hidromorfoloģiskie pārveidojumi laika gaitā ir būtiski samazinājuši straujteču platību, ietekmējuši ūdens kvalitāti un ierobežojuši ceļotājzivju migrācijas un nārsta iespējas.  Jūnija beigās Aģes upē tika uzsākti darbi, lai būvētu videi draudzīgu meliorācijas sistēmu elementus. Tur top mākslīgā mitrzeme kā labās prakses demonstrējumu vieta. Darbu ietvaros ir paredzēts Aģes upes tecējumu atjaunot vismaz 3.9 km garumā. Šie darbi paredz veikt dažādus labiekārtošanas pasākumus, tostarp ierobežojot lieko apaugumu, veicot bebru būvēto aizsprostu nojaukšanu, 4 zivju nārsta vietu ierīkošanu, upes gultnes pārtīrīšanu un substrāta nomaiņu, kā arī sedimentācijas baseinu izbūvi. Lai veicamo darbu laikā neveidotos būtisks uzduļķojums un suspensijas plūsma, uzsākot gultnes pārtīrīšanu, tiks ierīkots arī ģeotekstila vairogs.

Visu veicamo pasākumu sagaidāmais rezultāts ir uzlabota Aģes ekoloģiskā kvalitāte, kas izriet no atjaunotu un uzlabotu meliorācijas elementu darbības un atgūtiem straujteču posmiem. Vienlaikus šis demonstrējumu objekts arī nodrošinās iespējas plašākai zinātniskajai izpētei, lai novērtētu šādu videi draudzīgu meliorācijas elementu izbūves nozīmi ūdens ekoloģiskās kvalitātes uzlabošanai riska ūdensobjektos Latvijā.

Attēli: Laima Jātniece